ļæ½urnalas Orientavimosi Sportas
Osport.lt

Orientavimosi sporto forumas
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile    Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

O-maratono čemp-as pavadintas LABAI ilgos trasos č.
Goto page 1, 2, 3, 4  Next
 
Post new topic   Reply to topic    Osport.lt Forum Index -> Bendras
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Vytenis
Meistras


Joined: 25 Aug 2006
Posts: 3200
Posts per day: 0.69
Location: Kazlų Rūda-Jonava-Kaunas

PostPosted: Tue, Sep 29 2009, 23:52    Post subject: O-maratono čemp-as pavadintas LABAI ilgos trasos č. Reply with quote

Jau šį savaitgalyje startuos su labai keistu pavadinimu čempionatas, kuriam pasišvenčia tik patys ištikimiausi mūsų sporto mėgėjai.

Pirmiausiai, kodėl atsisakyta liaudiško pavadinimo - visiems suprantamo termino "maratonas"? Kažkaip keista, kad dar galima nusimąstyti iki tokio keisto pavadinimo, kaip "LABAI" ILGA trasa, ar "labai" ilgas nuotolis ar atstumas. Kaip sakant, dėl skonio nesiginčykime. Bet ką daryti, jei šie siūlomi pagal IOF-ą orientavimosi parametrai, kai kam (o gal ir daug kam), ypatingai tiem, kurie šiek treniruoti - vos kelių valandų orientavimosi rungtį, tikrai, negali vadinti "LABAI ilgos" trasos rungtimi. Tai tada kaip vadinti 6 val., ar daugiau valandų rogainingus? Vadinti LABAI, LABAI ilga trasa? O jei reikės rungtyniauti net daugiau nei parą - tai vadinsime LABAI, LABAI, LABAI ilga trasa? O kiek kartų reikėtų pridėti tą žodį "LABAI", kai reikėtų rungtyniauti ne vieną parą - taip kaip rungtyniavo Kretingos garbės pilietis Petras SILKINAS, 1998 m. Australijos Nanango hipodrome tapęs 1000-ties mylių ne tik pasaulio čempionu, bet ir net planetos rekordininku šiame nuotolyje, įveikęs atstumą per 11 parų 13 valandų 54 minutes ir 58 sekundes ir su šiuo rezultatu pagerinęs net šešis pasaulio rekordus. Manau, kad nusakyti ilgį šiam nuotoliui, reiktų žodį "LABAI" pavartoti iš eilės, bent, 11 kartų - kiek trasoje parų gaišta sportininkas be sustojimo ir be poilsio rungtyniaudamas, tiek kartų reikia rašyti iš eilės žodį "LABAI", kad nusakyti trasos rungties ilgį. Twisted Evil

Nemanau, kad orientavimosi sporte teisingai pasirinkta trasų pavadinimų terminalogija. Manyčiau, kad reikėtų vadovautis bendrais sporte priimtais terminais ir nereikia orientavimosi sporto daryti klounų sportu. Juk visų sporto šakų karalienė yra numačiusi trumpus, vidutinius, ilgus ir tolimus nuotolius. Juk lengvoje atletikoje maratonas yra 42,195 km, o klasikinis 30 km, bent, Lietuvoje buvo vadintas MAŽUOJU maratonu. Šitaip vadinamas būdavo bėgimas "Trakai - Vilnius", kuris jau išnyko iš sporto pasaulio. Wink Crying or Very sad Taigi, visi nuotoliai esantys per 15 km vadinami TOLIMAIS NUOTOLIAIS. O dabar pasaulis jau atsisakė labai buvusio populiaraus 20 km nuotolio ir dabar rungtyniauja PUSĖS maratono (21,095 km) nuotolyje. O visi kiti maratonai per 50 km ilgio vadinami ULTRA maratonais. Manyčiau, kad jei dabar turintis 68 metus Piotras Silkinas pasiorientų vos kelių valandų trasoje, tai prie trasos ilgio pridėtą žodį "LABAI", tikrai, išjuoktų, arba, net įsižeistų, jei kas nors pasakytų, kad jis įveikė "labai" ilgą trasą. Jam žodis "labai" prie trasos ilgio gali asocijuotis tik kai jau esi prie fizinių galimybių ribų, kai sportuoji, tikrai, labai ilgai. O vos kelių valandėlių paprakaitavimą vadinti su žodžiu "labai", tai, manau, kad mūsų pačių yra nepelnytas nuvertinimas. Negi mes, jau, tikrai, esame tokie silpni, kad ankščiau vadintą maratoninį orientavimąsi vadinsime su žodžiu "labai" ilgu orientavimusi Embarassed

Na, o dar reiktų padiskutuoti ir dėl, tikro mūsų silpnumo, žiūrint į sarašą, kiek yra užsiregistravusių orientacininkų startuoti šį savaitgalį. Kaip manote - ar tai ne problema? Rolling Eyes
_________________
Sekite kelionę-ekspediciją dviračiu "Lietuvos žemėlapio 400-mečio vietomis"
Back to top
View user's profile Send private message   Visit poster's website
melioratorius
Meistras


Joined: 03 Jan 2008
Posts: 322
Posts per day: 0.08
Location: Vilnius

PostPosted: Wed, Sep 30 2009, 07:50    Post subject: Reply with quote

Uzuot postringaves niekus, vyteni, geriau butum uzsiregistraves V70 ar kazkas tokio kaip OS patriotas:) As joks ne patriotas ir tai pabandysiu pasigrozeti elniakampio pelkynais ir Neries vingiu:) Gal net nebusiu paskutinis:)
Back to top
View user's profile Send private message   Visit poster's website
Liutas
Vidutiniokas


Joined: 27 Apr 2007
Posts: 31
Posts per day: 0.01

PostPosted: Wed, Sep 30 2009, 09:51    Post subject: Reply with quote

siai dienai tarptautiniai terminai yra tokie(kad isvengti nesusipratimu), trumpa(sprintas, nors, kaip zinia, sprintas prigijes nenukrapstomai), vidutine(anksciau vadinosi trumpa), ilga(klasika) ir labai ilga arba tarptautiniskai ultra long.
Back to top
View user's profile Send private message  
Egidijus
Meistras


Joined: 17 Feb 2009
Posts: 328
Posts per day: 0.09

PostPosted: Wed, Sep 30 2009, 10:25    Post subject: Reply with quote

Vyteni, jūs norėtumėt ne tik iš Silkino orientacininką padaryti, bet ir imtyninkus maratoninkais paversti. Pasakyčiau frazę ką su kuo lyginat, bet tiek jau to Cool
ps. gaila, kad antradienį jau nebuvo registracijos į Erdvės taurę..
Back to top
View user's profile Send private message  
cloudsmaker
Meistras


Joined: 04 May 2005
Posts: 311
Posts per day: 0.06
Location: Vilnius

PostPosted: Wed, Sep 30 2009, 11:29    Post subject: Reply with quote

as manau kad maratonas ir turi reikst maratona. Pvz Anglijoje kelis kartus i metus buna OS puses maratono varzybos,kuriose ir begama 21km trasa.
Back to top
View user's profile Send private message  
Vytenis
Meistras


Joined: 25 Aug 2006
Posts: 3200
Posts per day: 0.69
Location: Kazlų Rūda-Jonava-Kaunas

PostPosted: Wed, Sep 30 2009, 12:08    Post subject: Reply with quote

Nepamirškime, kad tik anglų idėjos dėka ir atsirado pasaulyje tikrasis maratonas.

Egidijus wrote:
Vyteni, jūs norėtumėt ne tik iš Silkino orientacininką padaryti, bet ir imtyninkus maratoninkais paversti.
Rolling Eyes nesupratau pastabos. Su Piotru Silkinu esu ne kartą kalbėjęs apie orientavimosi sportą ir jis labai apgailestavo, kad orientacininkų Kretingoje nėra. O iš imtynininkų maratonininkų nesiruošių daryti -patarčiau geriau įsiskaityti, kodėl imtynininkus minėjau.

Liutas wrote:
siai dienai tarptautiniai terminai yra tokie(kad isvengti nesusipratimu), trumpa(sprintas, nors, kaip zinia, sprintas prigijes nenukrapstomai), vidutine(anksciau vadinosi trumpa), ilga(klasika) ir labai ilga arba tarptautiniskai ultra long.
labai taikliai Liutas pabrėžė mūsų sporto parametrų terminologijos kaitą. Į lietuvių kalbą išverstas ULTRA yra labai neteisingai. Žodis "ULTRA" reiškia VIRŠ, o ne "labai". tai yra labai didelis skirtumas, kur nurodoma virš ilgos, virš maratono, virš sprinto ir panašiai. Juk taip ir yra, jei tenka orientuotis dvigubai ilgiau nei ilgoje trasoje, tai ji turėtų vadintis VIRŠ ILGOS trasa.
Embarassed Embarassed Embarassed
melioratorius wrote:
Uzuot postringaves niekus, vyteni, geriau butum uzsiregistraves V70 ar kazkas tokio kaip OS patriotas
Neteisingas VERTALAS sporto terminijoje - tai visiškai ne niekas. O dalyvauti šiame virš ilgos trasos čempionate negalėsiu, nes šeštadienį yra Lietuvos Kūno kultūros ir Sporto diena ir ta proga mes Kazlų Rūdoje po miesto gatves rengiame savo miesto masinį bėgimą. tokie bėgimai, manau, kad turėtų tą dieną vykti vietose visoje Lietuvoje, o ne atitraukinėti organizatorių pajėgas ir trugdyti rengti štai tokius šventinius renginius:

.Pasididinkite šį plakatą! Jame pamatysite Kazlų Rūdoje vykstančio tradicinio kroso nuotraukas ir mano buvusio a.a. sporto bei darbo draugo sūnaus Luko nuotrauką, kuris išgarsino Lietuvą, sumušęs 35 metų senumo JAV moksleivių rekordą.


melioratorius wrote:
As joks ne patriotas ir tai pabandysiu pasigrozeti elniakampio pelkynais ir Neries vingiu Smile Gal net nebusiu paskutinis:)
Na, kadangi panaikintas Sporto departamentas neįvedė Lietuvai normaliai šios sporto dienos vissos Lietuvos gyventojams, tai linkiu [b]melioratoriaus pavyzdžiu būti patriotais visiems ir nebijoti bėgti trasą tik ilgesnę VIRŠ ILGOS. [/b] Very Happy
_________________
Sekite kelionę-ekspediciją dviračiu "Lietuvos žemėlapio 400-mečio vietomis"
Back to top
View user's profile Send private message   Visit poster's website
SMG
Meistras


Joined: 05 Apr 2004
Posts: 1180
Posts per day: 0.21
Location: Kaunas

PostPosted: Wed, Sep 30 2009, 13:00    Post subject: Reply with quote

Terminų galima prikurti visokių, bet ilgainiui išliks nebūtinai tie, kuriuos valdžia bando įsiūlyt, o tie kurie logiški ir liaudiški. Wink

Pritariu Vyteniui dėl frazės "kodėl atsisakyta liaudiško pavadinimo - visiems suprantamo termino "maratonas"?". Mano manymu žodis "maratonas" yra tapęs bendriniu žodžiu, kuris sako kad tai yra ilgas nuotolis ir nebūtinai 42,195 km. Tik lengvojoje atletikoje tai yra konkreti rungtis, o kitur žodis maratonas reikšia plačiau. Juk yra ir slidinėjimo maratonai, ir plaukimo maratonai, o ten taip pat atstumas nėra 42,195.
Twisted Evil Manau, kad siūlymas "labai ilga" ilgam neišsilaikys, kaip ir buvęs valdiškas siūlymas (derintas net su kalbininkais) orientavimosi sportą vadinti "orientaciniu" ar "orientacijos" sportu. Wink
_________________
Jei problemą galima išspręsti, vadinasi, nėra jokio reikalo dėl jos jaudintis. Jei problema neišsprendžiama, jaudintis dėl jos beprasmiška.
Back to top
View user's profile Send private message [ Hidden ] MSN Messenger Skype Name
rim
Meistras


Joined: 14 Oct 2004
Posts: 462
Posts per day: 0.09
Location: Panevėžys

PostPosted: Wed, Sep 30 2009, 13:38    Post subject: Reply with quote

Mano galva, čia be reikalo naudojama energija visiškai nereikalingiems ginčams Smile
Terminai naudojami tokie, kurie yra priimti, naudojantis demokratijos principais (mažuma klauso daugumos ir t.t.). O jie buvo priimti balsų dauguma.
Jei kam nepatinka, per ateinantčią LOSF konferenciją kviečiu teikti pasiūlymą ir, jeigu dauguma pritars, naudosime tokius terminus, kurie bus priimti.
Tie patys principai turėtų būti taikomi daugeliu atvejų.
Čia kalba apie principinius dalykus. Einamiesiems klausimams spręsti yra išrinktas LOSF vykdomasis komitetas, kuris tai ir daro (nes surinkti OS bendruomenės atstovus nėra paprasta - kad būtų kvorumas).
Jei sprendžia prastai, per ateinantį ataskaitinę-rinkiminę konferenciją išvaikykit ir išrinkit kitus.
Patikėkit, manau, kad nei vienas paliuosuotasis nesiraus nuo galvos likusių plaukų ir nesibarstys pelenais - tik nebereikės bendriems reikalams aukoti laisvalaikio Wink - tada galėsim, atvykę į varžybas, baksnoti visur pirštu - kaip viskas yra blogai (nesiūlydami to blogumo pagerinimo receptų Smile Smile Smile )
_________________
rupūs miltai - saldūs kleckai
Back to top
View user's profile Send private message  
Vytenis
Meistras


Joined: 25 Aug 2006
Posts: 3200
Posts per day: 0.69
Location: Kazlų Rūda-Jonava-Kaunas

PostPosted: Wed, Sep 30 2009, 13:55    Post subject: Reply with quote

Shocked Na čia dabar - dėl kažkokios klaidelės - netikslaus vertimo terminijoje versti valdžią? Ar ne paprasčiau neeikvoti energijos ginčams ir teisingai išversti terminą iš anglų kalbos. Negi negalima naudotis žodynu ir teisingai versti? Negi dėl to užsispyrusiai ir bukaprotiškai reik nepripažinti neteisingo vertimo ir nusisvaigti iki valdžio vertimo. Jei versti - tai versti reikia jau dabar, kai sudaromi kalendoriai, kad nauja valdžia nepradėtų senų nesąmonių kartoti. O rinkimai numatomi daugiau nei juokingi. Kas norės eiti vadovauti į jau sudarytus labai neteisingus rėmus. Evil or Very Mad
rim wrote:
Mano galva, čia be reikalo naudojama energija visiškai nereikalingiems ginčams Smile
Terminai naudojami tokie, kurie yra priimti, naudojantis demokratijos principais (mažuma klauso daugumos ir t.t.). O jie buvo priimti balsų dauguma.
Jei išrinkti bukagaviai negali pasižiūrėti į žodynus ir teisingai išsiversti, tai ne reiškia, kad reikia dangstytis "demokratija" Embarassed ir negalima kritikuoti klaidų.

Negi staigiai negalima tos klaidos ištaisyti? Embarassed Imti ir pervadinti visur nuostatuose ir dar atsiprašyti už neteisingą vertimą (pripažinti įvykus labai mažai techninei klaidelei). Idea Idea
_________________
Sekite kelionę-ekspediciją dviračiu "Lietuvos žemėlapio 400-mečio vietomis"
Back to top
View user's profile Send private message   Visit poster's website
who cares...
Meistras


Joined: 31 May 2005
Posts: 318
Posts per day: 0.06
Location: Vilnius

PostPosted: Wed, Sep 30 2009, 14:46    Post subject: Reply with quote

Quote:
Į lietuvių kalbą išverstas ULTRA yra labai neteisingai. Žodis "ULTRA" reiškia VIRŠ, o ne "labai". tai yra labai didelis skirtumas, kur nurodoma virš ilgos, virš maratono, virš sprinto ir panašiai. Juk taip ir yra, jei tenka orientuotis dvigubai ilgiau nei ilgoje trasoje, tai ji turėtų vadintis VIRŠ ILGOS trasa.

Negalima paimti angliski termina, ji pazodziui isversti i lietuviu kalba ir sakyti, kad taip turi vadintis. Tikrai geriau labai ilgos trasos cempionatas, ar maratonas, negu "Lietuvos cempionatas virs ilgos trasoje". O jei kokiem labai labai labai ilgu nuotoliu begikam (kurie niekada apie toki rengini ir nesuzinos) gali atrodyti juokinga, kad tai vadinama labai ilga trasa tikrai ne musu bedos. Tai gal taip pat pervadininti reiktu ir sprinta/trumpa trasa, nes 100m begikui 3km tikrai neatrodo kaip sprintas, o biatlone sprintas yra 10km, bet kazkodel jie del to nesuka galvos ir problemu nedaro. Orientavimosi sporto trasas reik lyginti su kitom orientavimosi trasom, o ne su kitu sporto saku distancijom. Jei trasa ilgesne uz kitas trasa tai ji ilga, jei ji daug ilgesne , tai ji labai ilga. Pavadinimas nieko nekeicia, esme gi isliko ta pati.
_________________
(\_/)
(0.o)
(> <)
"""""""
Back to top
View user's profile Send private message  
Woodoo
Meistras


Joined: 03 Apr 2004
Posts: 981
Posts per day: 0.18
Location: Siauliai/Vilnius/Kaunas

PostPosted: Wed, Sep 30 2009, 15:03    Post subject: Reply with quote

Pritariu. Tuo labiau, kad mūsų sporte trasos tipą nusprendžia ne tiek jos ilgis, kiek nugalėtojo laikas. Yra tam tikri reikalavimai, kiek lyderis turėtų bėgti sprintą/vidutinę/ilgą/maratoną ir tai yra daug svarbiau negu kilometrų skaičius. Nesu specialistas, todėl prašau pataisykit, jeigu klystu.
_________________
Tinginio training log'as Smile
Back to top
View user's profile Send private message  
vap
Meistras


Joined: 08 Jun 2006
Posts: 263
Posts per day: 0.06

PostPosted: Wed, Sep 30 2009, 15:31    Post subject: Reply with quote

Kažkas daro ir po to sprendžia problemas ten, kur jų nėra.
Back to top
View user's profile Send private message  
SMG
Meistras


Joined: 05 Apr 2004
Posts: 1180
Posts per day: 0.21
Location: Kaunas

PostPosted: Wed, Sep 30 2009, 16:03    Post subject: Reply with quote

who cares... wrote:
Pavadinimas nieko nekeicia, esme gi isliko ta pati.

Atvirkščiai - esmė liko ta pati, o pasikeitė pavadinimas.
Kam neteko susidurti su oficialiomis Lietuvos sporto struktūromis tam gal tai ir nieko, bet nelabai malonu, kai sporto vadai išgirdę tokius terminus nieko nesupranta, šaiposi ir aišku mūsų sportą vertina per šią prizmę Crying or Very sad
_________________
Jei problemą galima išspręsti, vadinasi, nėra jokio reikalo dėl jos jaudintis. Jei problema neišsprendžiama, jaudintis dėl jos beprasmiška.
Back to top
View user's profile Send private message [ Hidden ] MSN Messenger Skype Name
Stankevic
Meistras


Joined: 08 Sep 2005
Posts: 335
Posts per day: 0.07
Location: Vilnius

PostPosted: Wed, Sep 30 2009, 16:12    Post subject: Reply with quote

Nespėjau užsiregistruot. Yra galimybė V21 grupėse užsiregistruot dar?
Back to top
View user's profile Send private message [ Hidden ] Visit poster's website
Vienas
Meistras


Joined: 13 Oct 2008
Posts: 166
Posts per day: 0.04

PostPosted: Wed, Sep 30 2009, 17:53    Post subject: Reply with quote

Siaip kiek zinau pvz. triatlone "ultra" reskia mazdaug dvigubai ilgesnes distancijas, o kas del vertimo, tai dalinai tiesa kad "ultra" reiskia "virš" bet tai nera atskiras zodis...tiesiog toliau apibudinamas daiktas yra "virš" tam tikros normos...nestandartinis, už ribos! todel manau normalus pavadinimas "ultra maratonas" ar panasiai...
Back to top
View user's profile Send private message  
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    Osport.lt Forum Index -> Bendras All times are GMT + 3 Hours
Goto page 1, 2, 3, 4  Next
Page 1 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group