Rodyti ankstesnę temą :: Rodyti sekančią temą |
Autorius |
Pranešimas |
tukmir Meistras
Prisijungė: 2014 01 26 Pranešimai: 314 Pranešimų per dieną: 0.08
|
Parašytas: 2008-11-30, 13:34 Rašyti temą: Magnetine Deklinacija |
|
|
Kaip zinome OS zemelapis yra orientuotas i magnetine siaure.
Lietuvoje magnetine siaure slenka 7 minutes per metus. Kitaip sakant per 8,5 metu pasislinks 1 laipsni.
Pries 4 metus Purvynuose buvo 5.65 laipsnio. Dabar paisau salimais Verniejaus zemelapi, tai siandien 6 laipsniai 4 minutes, o kovo 29 kai vyks varzybos bus jau 6 laipsniai 7 minutes.
http://www.ngdc.noaa.gov/geomagmodels/struts/calcDeclination
Kokia paisyti siaure?
Svedijoje O-Ringene ir kituose zemelapiuose zemelapio remeliai orientuoti i tikra siaure, o magnetines linijos truputi kreivos. tai neatitinka IOF reikalavimu, bet mano nuomone geriau. Kai po keliu metu reikes atnaujinti zemelapi reikes tik truputi pakeisti siaures linijos ir uznesti pokycius |
|
Atgal į viršų |
|
|
J.U. Meistras
Prisijungė: 2006 11 09 Pranešimai: 486 Pranešimų per dieną: 0.08 Miestas: Vilnius
|
Parašytas: 2008-11-30, 22:37 Rašyti temą: |
|
|
Subjektyvi "cainiko" nuomone: kai as begu is visu jegu kazkokiu sviesiai/tamsiai zaliu misku pagal azimuta, kai mano pulsas tik per pora sirdies duziu nesiekia mano praktinio ir teorinio maximumo, kai plauciai nebespeja kvepuoti paskui kojas..... manau, kad vienos minutes paklaida mano laktatais uzpiltoms akims ir smegenims neturi absoliuciai jokios reiksmes... _________________ ...kai nra k veikti, reikia bgti... |
|
Atgal į viršų |
|
|
tukmir Meistras
Prisijungė: 2014 01 26 Pranešimai: 314 Pranešimų per dieną: 0.08
|
Parašytas: 2008-11-30, 23:35 Rašyti temą: |
|
|
Kalba eina ne apie 1 minute, o 1 laipsni per 8 metus.
Tai sudaro mazdaug 17m paklaida per 1 km.
Kai kazkada sudarant zemelapibuvo pamatuota jo siaures kryptis. Veliau ji "updatinant " naujai siaures krypties nebreziama.
Paemus 1983 metu "Aukstavario" zemelapi jo siaure nuo dabartines jau skiriasi 3 laipsniais (buvo 3,5 o dabar virs 6). |
|
Atgal į viršų |
|
|
S.Kireilis Meistras
Prisijungė: 2006 10 09 Pranešimai: 291 Pranešimų per dieną: 0.05 Miestas: Kaunas
|
Parašytas: 2008-12-01, 10:57 Rašyti temą: |
|
|
Kaip nesunku pakeisti magnetinio meridiano linijas žemėlapyje, taip pat nesunku ir pasukti visa žemėlapĮ reikiamu laipsniu. |
|
Atgal į viršų |
|
|
tukmir Meistras
Prisijungė: 2014 01 26 Pranešimai: 314 Pranešimų per dieną: 0.08
|
Parašytas: 2008-12-01, 11:26 Rašyti temą: |
|
|
Jeigu zemelapio darbinis plotas sutampa su remeliu, tai gaunasi nelabai graziai: da;li zemelapio reikia nukirpti arba arba kitaip atsiranda istrizas baltas plotas. Be to issilaksto logotipai ir kita papildoma informacija. Delto Svedijoje jie pradejo paisyti zemelapius orientuotus i tikra siaure.
Be magnetines deklinacijos polinkio greitis tolydzio dideja: 1988 m buvo 2 minutes per metus, 1998 4 minutes, 2008 7 minutes. Duomenu nera kas bus po 20 metu, gal magnetine siaure rodys i rytus? |
|
Atgal į viršų |
|
|
J.U. Meistras
Prisijungė: 2006 11 09 Pranešimai: 486 Pranešimų per dieną: 0.08 Miestas: Vilnius
|
Parašytas: 2008-12-01, 11:29 Rašyti temą: |
|
|
Tai kur pries 765 metus buvo magnetine siaure? :shock: _________________ ...kai nra k veikti, reikia bgti... |
|
Atgal į viršų |
|
|
tukmir Meistras
Prisijungė: 2014 01 26 Pranešimai: 314 Pranešimų per dieną: 0.08
|
Parašytas: 2008-12-01, 11:38 Rašyti temą: |
|
|
Kas buvo pries 765 metus duomenu nera, bet 1930 spalio menesi Lietuvoje magnetine siaure visiskai sutapo tikraja siaure. |
|
Atgal į viršų |
|
|
Vyc Meistras
Prisijungė: 2005 03 26 Pranešimai: 749 Pranešimų per dieną: 0.11 Miestas: Vilnius
|
Parašytas: 2008-12-01, 14:12 Rašyti temą: |
|
|
gal zemelapiu sudarytojams tas ir aktualu..
man kaip naudotojui, tie 2 laispniai (lekiant akis ishputus per mishka uzmetus aki i kompasa) manau nedaro jokios itakos :roll: _________________ klajunas.lt |
|
Atgal į viršų |
|
|
Vytenis Meistras
Prisijungė: 2006 08 25 Pranešimai: 3200 Pranešimų per dieną: 0.49 Miestas: Kazl Rda-Jonava-Kaunas
|
Parašytas: 2008-12-01, 17:08 Rašyti temą: Re: Magnetine Deklinacija |
|
|
tukmir rašo: | ...Paemus 1983 metu "Aukstavario" zemelapi jo siaure nuo dabartines jau skiriasi 3 laipsniais (buvo 3,5 o dabar virs 6). | :shock: :shock: :shock: Tai man didelė naujiena. Kodėl to nežinojau anksĄiau? Kodėl to nepasakė man jokie geografai ir topografai, ir kodėl to nebuvau aptikĄs karinės topografijos literatųroje? Kad taip ženkliai keiĄiasi magnetizmas, tai, tikrai, kas bus po daugelĮ metų? :roll: :roll: :roll: Kur daugiau pasiskaityti apie šĮ reiškinĮ :?:
Aš žiųriu, kodėl man nesutapdavo duomenys iš senų žemėlapių. Ypatingai nesųmones gaunu iš žemėlapių arti karinių bazių - tikrosios šiaurės linijos - tai visiškos nesųmonės, visiškai nesutampa net sugretinus vienų su kitu. Toks vaizdelis, kad sųmoningai kažkokios spausdinimo klaidos Pentagonui apgauti.
tukmir rašo: |
Svedijoje O-Ringene ir kituose zemelapiuose zemelapio remeliai orientuoti i tikra siaure, o magnetines linijos truputi kreivos. tai neatitinka IOF reikalavimu,... | :shock: :roll: Kų tai reiškia "magnetines linijos truputi kreivos" ? Kiek jos kreivos? SuprasĄiau, kad mažame plotelyje ne visur vienodas magnetizmas, yra kai kur geležies rųdų telkinukai - tai jie ir net labai iškraipys deklinacijų. Tai bųtų labai Įdomus žemėlapis su išraizgyta kaip gyvatė magnetine linija. Tai gal vis tik pasenĄ IOF-o reikalavimai? Negi žemėlapio rėmelis negali bųt bet koks, kad ir pagal kažkokĮ ribojantĮ orientyrų visiškai ne su šiaure sutapatintas? Negi magnetinės linijos privalo griežtai rėmelĮ atitikt?
Įsivaizduoju Švedijų Šiaurinėje ir Pietinėje dalyje. Deklinacijų skirtumas bus didžiausias. Pamenu, kai bųdavau Užpolerėje (Kolos pusiasalyje) ir Priepolerėje (Šiaurės Karelijoje) tai deklinacija bųdavo gal kokia keliolikų lapsnių jei ne daugiau. Jų net ant bet kokių schemų vaizduodavo.
Tai jei taip ženkliai keiĄiasi magneizmas, tai kokie baisųs pokyĄiai toje užpolerėje :!: Ar tenais irgi taip pat keiĄiasi atitinkamai ar mažiau? Negi magnetinis polius taip baisiai slankioja? :roll:
tukmir rašo: | ... 1930 spalio menesi Lietuvoje magnetine siaure visiskai sutapo tikraja siaure. | Aš žiųriu, kodėl Lietuvos karininkų sudarytose ir 1936 m. spausdintuose žemėlapiuose visai nėra nurodytos deklinacijos. O vokiškuose 1917 m. sudarymo ir 1919 m. leidimo spausdinti pasirašymo tiek Kėdainių, tiek ir žemiau Utenos nuskaitau 4,26 nuokrypų nuo vertkalės ir pasukimų 2,13
Reiks apie tai pasiaiškinti žemėlapių (Kartografijos-geologijos) muziejuje už Jonavos prie Upninkų Kunigiškių kaime ir pasikalbėti su šeimininku, mokslininku, geodezininku-geologu-geografu ir kraštotyrininku Antanu RAžINSKU, kuriam 2005 m. sukako 80 metų. _________________ Sekite kelion-ekspedicij dviraiu "Lietuvos emlapio 400-meio vietomis" |
|
Atgal į viršų |
|
|
renvaldas Meistras
Prisijungė: 2005 08 12 Pranešimai: 457 Pranešimų per dieną: 0.07 Miestas: Vilnius
|
|
Atgal į viršų |
|
|
J.U. Meistras
Prisijungė: 2006 11 09 Pranešimai: 486 Pranešimų per dieną: 0.08 Miestas: Vilnius
|
Parašytas: 2008-12-02, 00:15 Rašyti temą: |
|
|
Gerb. Renvaldai, Vytenis uzdave 11 klausimu - atsakykite prasom i kiekviena konkreciai (pvz. "Kodel as to nezinojau anksciau?" arba "Kodel man to nepasake jokie geografai ar topografai?") :lol: :lol: :lol: _________________ ...kai nra k veikti, reikia bgti... |
|
Atgal į viršų |
|
|
Vytenis Meistras
Prisijungė: 2006 08 25 Pranešimai: 3200 Pranešimų per dieną: 0.49 Miestas: Kazl Rda-Jonava-Kaunas
|
Parašytas: 2008-12-02, 09:42 Rašyti temą: |
|
|
Na, o J.U. ar žinojo ankšĄiau, vadovėliuose apie deklinacijos KITIMĄ" ar rašoma? :roll: Manau, kad ši sritis buvo prie karinės paslapties ir sovietiniais laikais nebuvo pastangų per daug aiškinti visuomenei apie magnetizmo pokyĄius. Juk tai labai susijĄ su aviacijos orientacija, žemės gelmėse naudingų iškasenų išsidėstymu ir navigacija kosmose. renvaldas rašo: | Pilnas internetas tos deklinacijos :) |
Dėkui už puikias nuorodas. Atradau, kad lyg ir dienos bėgyje slankioja magnetiniai poliai dėl žemės gelmėse vykstanĄių procesų. Vadinasi, šiek tiek deklinacija turėtų kaitaliotis ir paros bėgyje. Bet tai labai šykšĄiai aptikau užsimintų. Labai Įmantriai visuose straipsniuose aiškinama apie deklinacijos esmĄ, bet apie jos pokytĮ jei kas atrasite plaĄiau aprašytų, bųsiu dėkingas. _________________ Sekite kelion-ekspedicij dviraiu "Lietuvos emlapio 400-meio vietomis" |
|
Atgal į viršų |
|
|
renvaldas Meistras
Prisijungė: 2005 08 12 Pranešimai: 457 Pranešimų per dieną: 0.07 Miestas: Vilnius
|
Parašytas: 2008-12-02, 16:11 Rašyti temą: |
|
|
Jokios paslapties (nei karinės, nei kitokios) tikrai nebuvo, tik žmonėms, kurie tiesiog parduotuvej pirko pienų, ta deklinacija nerųpėjo ir nerųpi. Kaip ir pavyzdžiui giroskopo ar maganetinio rezonatoriaus veikimas ar kitos deklinacijos (saulės, mėnulio, etc. http://en.wikipedia.org/wiki/Declination).
O pokytis..
ParsiunĄiam programų iš Ąia http://www.resurgentsoftware.com/software/download.htm
va šitų: http://www.resurgentsoftware.com/gpetrie/GeoMag/geomag25.exe
(freeware, instaliuojnat bet kokĮ numeriukų Į serial Įrašyti galima)
Pasileidžiam, suvedam koordinates (Ąia Vilniaus koordinatės) ir kitus parametrus
Longitude 25 17.402
Latitude 54 41.069
Continents Europo/Asia
Datum Pulkovo 1942
Ir matom, kad: šiuo metu yra deklinacija 6.29
1900 buvo -3.32
o 1927 "vertėsi" per 0 :D
Kaip naudoti programa yra help'as. Ir internetas pilnas tokių ir pan. programėlių. Aš daugiau google nedirbsiu, nes jie gerai daro savo darba ir be manĄs http://www.google-watch.org/bigbro.html ;) |
|
Atgal į viršų |
|
|
tukmir Meistras
Prisijungė: 2014 01 26 Pranešimai: 314 Pranešimų per dieną: 0.08
|
Parašytas: 2008-12-05, 15:51 Rašyti temą: |
|
|
Dabar atrodo, kad visi supratome, kad magnetine deklinacija yra nelabai pastovus dalykas.
Todel grizkime kodel as iskeliau sita tema.
Svedijoje visus zemelapius paiso orientuotus i tikra siaure ( iskyrus IOF varzybas). Tai daro dar ir delto kad gana daug sportininku begdami naudodoja GPS. Kai zemelapis yra georeferencinis ir jis yra orientuotas i tikra siaure yra paprasciau priristi GPS prie zemelapio. Ir ar begsi dabatr , ar po triju metu jis visada tiks, nereikes ivedineti ar 5.45 laipsnio ar 6,04 . ar dar kitaip vartalioti zemelapi, kad butu galima teisingai nubrezti praeita kelia.
Todel ir as noreciau kitais metais isleisti toki zemelapi?( su truputi pasvirusiomis siaures linijomis). |
|
Atgal į viršų |
|
|
renvaldas Meistras
Prisijungė: 2005 08 12 Pranešimai: 457 Pranešimų per dieną: 0.07 Miestas: Vilnius
|
Parašytas: 2008-12-05, 17:02 Rašyti temą: |
|
|
Argumentai tukmir labai logiški. Be to kiek pamenu taisykles, tai jose parašyta, kad mėlynos (ar juodos per vandenĮ) plonos linijos turi rodyti Į magnetinĄ šiaurĄ, bet napaminėta, kad jos turi eiti lygiagreĄiai ar statmenai žemėlapio lapo kraštinių. Reiškia tų taisyklių kųrėjai ir tobulintojai jau žinojo apie galimas deklinacijos Įtakos pasekmes os'ui (mųsų atveju - žemėlapių paišymui). Taigi, piešiant jas pasvirusias taisyklėms nenusižengsim tikrai, bet kol tauta pripras, gal reiktų ypaĄ akcentuoti prieš varžybas, kad, pvz.: "...varžyboms bus naudojamas žemėlapis su 5.3 laipsniais pasuktomis magnetinės šiaurės linijomis.."
p.s o kaip aš norėĄiau bėgdamas pagal kompasų ant 1km nukrypti tik 17m ... :roll: |
|
Atgal į viršų |
|
|
|