ļæ½urnalas Orientavimosi Sportas
Osport.lt

Orientavimosi sporto forumas
 
 DUKDUK   IeškotiIeškoti   Narių sąrašasNarių sąrašas   Vartotojų grupėsVartotojų grupės   RegistruotisRegistruotis 
 AprašymasAprašymas    Tikrinti asmeninius pranešimusTikrinti asmeninius pranešimus   PrisijungtiPrisijungti 

Treniruočių proceso PERIODIZACIJA

 
Pradėti naują temą   Atsakyti į pranešimą    Pagrindinis puslapis -> Treniruotės
Rodyti ankstesnę temą :: Rodyti sekančią temą  
Autorius Pranešimas
Vytenis
Meistras


Prisijungė: 2006 08 25
Pranešimai: 3200
Pranešimų per dieną: 0.58
Miestas: Kazlų Rūda-Jonava-Kaunas

PranešimasParašytas: 2010-10-24, 12:24    Rašyti temą: Treniruočių proceso PERIODIZACIJA Atsakyti su citata

L.č. Maratono temoje prasidėjusią diskusiją, manau, vertėtų atkelti į šią atskirą temą ir joje žymiai rimčiau padiskutuoti. Manau, kad didžioji Lietuvos OS-o bėdų priežastis prasidėjo tuo, kad nelabai laikomasi treniruočių proceso periodizacijos dėsnių - šiuos dėsnius labiausiai ignoruoja be jokios sistemos sudaromas varžybų kalendorius, į jo sudarymą visiškai nesikiša nac. rinktinės treneris, kurio visą eilę metų jau nėra - į šią pareigybę priimamami tik sezoniniai "treneriai" - "keičiami kaip šlepetės", o pastaruoju metu jau net "basomis bėgiojama". Evil or Very Mad Keista, kad apie tai nieko nekalbama ir iš LKKA tribūnos, manau, kad OS-o specialybės įkūrimo 25-mečio proga kaip tik apie tai reikėtų apžvelgti, ar viskas tinkamai ir efektingai buvo išsakoma per specializacijos paskaitas.

Periodizaciją išsivaizduoju kaip sporto pagrindą. Pamenu, kai man buvo 15 metų, susidomėjau bėgimu, tai paėmiau žymaus bėgiko Jono Pipynės knygutę, kurioje jis dėstė apie metų skirtingus laikotarpius, kuriems paskirstomos skirtingos užduotys. Į tų užduočių paskirstymo teoriją įnikau pasiėmęs vadovėlį "Лeхкaя атлтикa", šį vadovėlį pasiėmiau net į kariuomenę važiuodamas - jis man atstojo bet kokį trenerį. Kariuomenėje pradėjau prenumeruoti įvairius sportinės ir kūno kultūros teorijos žurnalus, ir juose, kaip ne keista, labai buvo gvildenama atskirų metų laikotarpių ypatybių teorija bei praktika.

Kadangi visad buvęs aiškus varžybinis kalendorius, kaip pagrindas asmeninės treniravimosi teorijos kūrimui, atitikęs minėtos literatūros teiginiams, man, asmeniškai, pastaruoju metu varžybų kalendorius pasidarė nesuprantamas. Pasigendu ir jo sudarymo koncepcijos, ar ji slepiama, ar jos visiškai nėra Question Todėl, kad nereiktų diskutuoti kiekvienoje varžybų temoje tą patį per tą patį, todėl ši tema turėtų būti kaip įžanga į kalendoriaus sudarymo diskusijas.
J.U. rašo:
Vytenis rašo:
.....Rogainingu, kuris šiuo momentu yra daug kartų naudingesnis paruošiamojo (bazinio) periodo pradžioje.....

Mano, neprofesionalo, supratimu, tai bėgikams dabar yra ne paruošiamojo (bazinio) periodo pradžia, o varžybinio periodo pabaiga. Nes kai kas galbūt ruošėsi būtent Lietuvos Taurės varžyboms? Be to, juk po varžybinio periodo prieš pradedant paruošiamąjį paprastai daroma šiokia tokia pertraukėlė... Ir dar - Vyteni, niekaip nesuprantu, kaip paruošiamojo periodo pradžioje gali būti naudingos 6 val. trukmės varžybos, kuriose, kaip ir kiekvienose varžybose, sportininkas bėga maksimaliu jam priimtinu varžybiniu greičiu, stengdamasis trasą įveikti kuo greičiau? Kad būtų lengviau atsakyti, pačiam nesusipainiojant savo jau parašytose tezėse, priminsiu, kad šioje pačioje temoje ankstesniuose pasisakymuose esamą periodą esi pavadinęs ne paruošiamuoju, bet pereinamuoju, sportininkus, dalyvausiančius LČ maratone - nusisportavusiais, o patį LČ maratoną, vyksstantį tik dvi savaitės prieš rogainingą - nusižengimu sporto fiziologijos dėsniams.....


Sveikinu su rimtais ir argumentuotais prieštaravimais. Vadinasi jau pradedama mąstyti. Puiku, kad ir to mąstymo rezultatas akivaizdus - po 3-jų metų pertraukos J.U. vėl tampa čempionu - su kuo ir sveikinu Very Happy
J.U. rašo:
Kad būtų lengviau atsakyti, pačiam nesusipainiojant savo jau parašytose tezėse, priminsiu, kad šioje pačioje temoje ankstesniuose pasisakymuose esamą periodą esi pavadinęs ne paruošiamuoju, bet pereinamuoju, ...
Visiškai teisingai, nes prieš paruošiamąjį laikotarpį turėtų būti bent koks nors mažų mažiausias pereinamasis laikotarpis. Mano supratimu, pirmojo (anuliuotojo) Lč. maratono čempionato metu buvo pereinamasis periodas, o po anuliuotojo čempionato, praėjus 1,5 mėnesiui, pagal visas teorines rekomendacijas turėtų prasidėti paruošiamasis, dar kitaip anksčiau vadintas bazinis laikotarpis.

Pereinamasis periodas, kiek pamenu, neturėtų būt per daug ilgas. Jis daromas po intensyvių svarbiausiųjų varžybų, tam, kad po jų atsigauti ir kauptis kitam-paruošiamajam periodui.

J.U. rašo:
Mano, neprofesionalo, supratimu, tai bėgikams dabar yra ne paruošiamojo (bazinio) periodo pradžia, o varžybinio periodo pabaiga. Nes kai kas galbūt ruošėsi būtent Lietuvos Taurės varžyboms? ...
Visiškai teisingai -tai labai teisingas neprofesionalo supratimas. Mat profesionalų ir neprofesionalų periodizacija iš esmės turėtų šiek tiek skirtis. Negalima nustatyti griežtai ir trafaretiškai periodus visiems vienodai. Periodizacija neturėtų būt šabloninė. Skirtinga periodizacija ne tik gali būti, bet ir turėtų būti ne vienoda, prisitaikanti prie individualių kiekvienos asmenybės ypatybių, jai teikiamų užduočių ir pan. Taip kad periodų ribos - jų perėjimai gali būti nevienodi, vieniems periodas gali būti ankstesnis, kitiems ilgesnis ar trumpesnis ir pana., priklausomai, kokios sau yra keliamos užduotys.

Mano supratimu, rimti sportininkai, atidirbę savo piko formas aukščiausio rango - šalies čempionatų varžyboms (kiečiausieji po to išvažiavę į Euro-pasaulio čemp-us atstovauti savo šalį) ir save viską atidavusieji, turėtų LAIPSNIŠKAI pereidinėti prie kito periodo - prie pereinamojo periodo.

Atskiros filosofijos reikalauja tradicinės Lietuvos Taurės varžybos, kurios iškrenta iš įprastinės trafaretinių kitų sporto šakų periodizacijų teorijų. Nieko nepadarysi, orientavimosi sportas turi savo išskirtinę specifiką prisitaikantis labiau prie gamtos dėsnių, nei prie žmogaus voluntiuristinių užgaidų. Todėl rimtas profesionalas, siekdamas išlaikyti laipsniškumo privalomus reikalavimus ir stengdamasis išvengti metiniame cikle staigių kitimų, Lietuvos Taurės varžybas nelaikys kaip pagrindinėmis varžybomis, nes, savaimė aišku, kad čempionatai yra žymiai svarbesnio rango varžybos. Todėl mažiau reikšmingos Lietuvos Taurės varžybos gali apimti jau kitus treniruočių periodus (pereinamąjį ar net jau paruošiamąjį). Šiose varžybose paprastai reiktų dalyvauti iš inercijos su tikslu tik įgytų specialiųjų varžybinių savybių palaikymui. Todėl Lietuvos Taurės varžybose galima dalyvauti jau pradėjus net paruošiamąjį laikotarpį. Toks šio laikotarpio ankstyvumas būdingas, ypač, orientavimosi sportui, nes vieni nulipa nuo bėgimo batelių, kiti nuo dviračių ir pradeda lipti ant slidžių. Tuom ir nuostabus orientavimosi sportas prieš kitas sporto šakas, kad jis labiausiai palaiko žmogaus organizmo HARMONIJĄ, prisitaikant labiausiai prie gamtos, būtiną sveikatos stiprybei ugdyti. Orientavimosi sporte ankstyvesnis paruošiamasis periodas būtinas tam, kad orientacininkas galėtų tinkamai pasiruošti žiemos varžybiniam periodui. Beje, ši į OS-ą panaši periodizacija paskutiniojo 50-mečio periode laikotarpyje pradėta naudoti ir lengvojoje atletikoje, kai pasaulyje ir, ypač, mūsų planetos pusrutulio dalyje po antrojo pasaulinio karo atsirado lengvosios atletikos maniežai, sujaukę po Romos olimpiados įtvirtintus Australijoje išrastos Lidjardo sistemos pranašumus, kuri šiuo metu labiausiai tinka dabar orientavimosi sportui.

Nieko nuostabaus, kad čia J.U. nesutinka su mano teiginiais, nes absoliučios tiesos ir būti negali, kiekvienam reikia mąstyti pagal savo lygį ir pagal sau keliamus tikslus. Jeigu J.U. yra labai svarbios Lietuvos Taurės varžybos, tai jis savo varžybinį periodą gali nusitemti iki vėlyviausiojo rudens. Tai visai neblogai-tai klasikinis toks periodizacijos braižas pas tuos, kurie žiemą neturi svarbaus antrojo varžybinio periodo, ypač, tie, kurie žiemą neslidinėja.

Bet ne tik protingieji, bet dar papildomai išmintingieji, kurie nori siekti aukštesnių tikslų, į savo mastymą be taktikos, dar įjungia ir strategiją. Todėl Lietuvos Taurės varžybas laiko svarbias, bet ne svarbiausiomis, kiti tas varžybas laiko net tik kaip pagalbinėmis gražiai sezonui užbaigti - puikiai išnaudoti gamtos teikiamus privalumus. Ir tai natūralu, todėl šios varžybos vadinamos Taure. Taip, kad ir šių varžybų reikšmė yra žymiai prastesnė - per šias varžybas nepamenu, kad būtų teikiami medaliai, visad būna tik taurės ir asmeninės dovanos. Todėl po Taurės dar vykdomi Lietuvos "čempionatai" - čempionatų vykdymas laike paruošiamojo ar pereinamojo laikotarpio pažeidžiant net gamtos dėsnius - tai tyčiojimasis iš sporto. Tai turi suvokti didieji kalendorių sudarinėtojai, kad kalendorius neatitinkantis svarbiausiems gamtos ir fiziologijos dėsniams labai kenkia šalies sportiniam lygiui.

J.U. rašo:
... Ir dar - Vyteni, niekaip nesuprantu, kaip paruošiamojo periodo pradžioje gali būti naudingos 6 val. trukmės varžybos, kuriose, kaip ir kiekvienose varžybose, sportininkas bėga maksimaliu jam priimtinu varžybiniu greičiu, stengdamasis trasą įveikti kuo greičiau? ...
O čia jau judėjimo intensyvumo zonos diskusijos tema. Ne manau, kad J.U. stengdamasis įveikti trasą kuo greičiau, sugebės tą greitį išlaikyti daugiau kaip valandą-dvi. Mišrioje aerobinio-anaerobinio darbingumo zonoje ilgiau išbūti neįmanoma. Nebent labai gerai ištreniruotas "laktato šaudyklės" mechanizmas, kurio dėka krūvio metu per mitochondrijas labai lengvai įsisavinamas įsiskyręs laktatas kaip energetinė medžiaga, nes tai yra ne kas kita, kaip pusiau skelta gliukozės molekulė. Juk mano paminėtos OK "Sako" organizuojamos Rogainingo varžybos nėra čempionatas, kuriame būtų dalinami medaliai ir jame būtina būtų numirti, pažeidus sau mitochondrijose atstatomuosius gebėjimus. Ir aplamai, dirbti iki sąmonės netekimo, kaip tai darė garsus triatlonininkas Vidmantas Urbonas - Rogaininge nepasiseks, nes "trukus filmai" nepasiorientuosi.

Kad atsakyti J.U. dėl Rogainingo naudingumo, būtent, šiame periode, reikės nemažai išdėstyti teorijos apie bazinio periodo svarbą, kurios teorijos pagrindai sukurti Australijoje. Jau ne kartą rašiau, kad Svajūno sukurtame pirmajame Rogaininge teko išbandyti savo du auklėtinius -vieną 18-metį su 17-mete. Nežiūrint to, kad šis Rogainingas vyko vasaros pradžioje - paturistavimas po Kurtuvėnų draustinį labai teigiamai suveikė fiziologinėms funkcijoms, po tokio 6 val. turistavimo "krūvio" 17-metė buvo pasiekusi svarbių tarptautinių rezultatų. Deja, jai vėliau nutraukus šį australietiškąjį metodą, staigiai už visas lietuvaites buvusias JWOC rinktinėje buvusi žymiai silpnesnė australietė Hanny Allstonn padaro neregėtą iki tolei pasaulyje meistriškumo lygio sprogimą (būdama jaunimo pasaulio čempione Druskininkuose-po mėnesio Danijoje tapo ir suaugusiųjų pasaulio čempione), nes ji kaip tik treniravosi kaip ir jaunoji lietuvaitė - irgi labai mėgo bendrosios ištvermės ugdymus, su savo šeima dalyvaudama įvairiausiuose Rogaininguose, triatlonuose, maratonuose, ... ugdė save visapusiškai pagal Australijos sporto mokslininkų siūlomus principus.

Taigi, dabar mąstykite, ką pasiekė Hanny ir koks likimas ištiko lietuvaitės (praeitų metų Lietuvos čempionės), kai iš josios OS "grietinėlės įtakingieji" šaipėsi dėl Australijoje išrasto metodo naudojimo ir dėl geriausio mūsų šalyje sporto mokslininko (habil. mokslo daktaro) irgi propaguojančio Australijos sporto mokslininkų pasaulyje pranašumo ignoravimo (apie tai paruošiu atskirą temą). Taigi, būtų gerai, kad ateityje Lietuvos OS-as nepraradinėtų per anksti elitinių sportininkų, kad mūsų elitininkai nustotų senti tik perkopę 18-20 m. amžiaus, dėl ko net biologijos dėsniai prieštarauja tokiam ankstyvam senėjimui. Kaip tik visos NETEISINGO SPORTO klaidos ir slypi netinkamų metodų naudojimo atskiruose perioduose, tų periodų nepagrįsto maišymo, prieštaraujant gamtos dėsnių harmonijai. Būtent - ugdymo harmonija - tai naujas sporto mokslo šūksnis, kurio dėka sveikatos lygis matuojamas pagal teisingą savybių pasiskirstymo harmoniją.

J.U. rašo:
esi pavadinęs ... sportininkus, dalyvausiančius LČ maratone - nusisportavusiais, o patį LČ maratoną, vyksstantį tik dvi savaitės prieš rogainingą - nusižengimu sporto fiziologijos dėsniams.....
O kaip kitaip pavadinti jei ne NUSISPORTAVUSIĄ kad ir Ingą -geriausiai iš rinktinės Trondheime patobulėjusią - viską ir visą save atidavusią vardan Lietuvos OS-o pręstižo. Neatsitiktinai Ingos - garsios ir l.a. maratonų bėgikės čia mes ir nematome mūsų netinkamu laiku rengiamuose OS maratonų čempionatuose. Tik jos pavyzdžiu reikia visiems sekti. Kiekvienas sportininkas turi MOKĖTI NUSISPORTUOTI taip, kad savo aukščiausiąją sportinės formos piko viršūnę nutaikyti ten, kur labiausiai reikia. Apie tai Lietuvos OS-as buvo šiek tiek prisilietęs prie buvusio trenerio Juozuko (dabar į žemėlapių piešybą įnykusio) prie kurio buvo šiek tiek tik kartą pabandytas Ukrainos mokslininko Dušanino metodas, kurio dėka profesorius Albertas Jakubauskas naudojo Algimanto Šalnos olimpinio aukso iškovojimui.

"LČ maratoną, vyksstantį tik dvi savaitės prieš rogainingą - nusižengimu sporto fiziologijos dėsniams "vadinu dar ir todėl, kad maratonų aukšto lygio varžybos turėtų būt ne rečiau kaip kas 3 sav. - dar geriau, ne rečiau kaip kas mėnesį, nes po maksimalių ir intensyvių išsikrovimų per 2 val. darbingumo zonoje, organizmas tinkamai neatsistatys iki Rogainingo varžybų. Toks federacijos "pagalių kaišiojimas" gaunasi ne kiek OK "Sakas" klubui, kiek labiau visam šalies OS-o elitui. Šaunu, kad vakar "perbėgime" ne visi dalyvavo, nes tas "perbėgimas" , tikrai negarbingas. O jei kas dalyvavo ne pilna jėga (ko ir reikėtų tik taip daryti šiame paruošiamojo pradžios periode), tai tada labai šaunu - kuo daugiau padarysi sveikatos kilometrų šiame vėlyvo rudens-žiemos periode, tuo stipresnė sveikata bus specialiųjų ištvermės savybių statybai. Tik labai būtų šaunu, kad tai statybai būtų naudojami "Polar" širdies darbo testatoriai, kurių dėka atsiveria visai kitas pasaulis į tą vis labiau ir naujau atpažįstamą pasaulį.
_________________
Sekite kelionę-ekspediciją dviračiu "Lietuvos žemėlapio 400-mečio vietomis"
Atgal į viršų
Peržiūrėti vartotojo aprašymą Siųsti asmeninį pranešimą   Apsilankyti vartotojo tinklapyje
katashunis
Meistras


Prisijungė: 2008 11 18
Pranešimai: 228
Pranešimų per dieną: 0.05

PranešimasParašytas: 2010-12-09, 20:32    Rašyti temą: Atsakyti su citata

Vyteni, stai tau medziaga analizei " Kaip tapti pasaulio cempionu ?":
http://o-training.net/blog/2010/12/05/how-to-become-a-woc-medal-winner/
Apacioje pateiktos kelios nuorodos anglu ir svedu kalba. Lauksime analizes ir irodymu del musu tamsos ir nuosmukio.
Atgal į viršų
Peržiūrėti vartotojo aprašymą Siųsti asmeninį pranešimą  
Ričardas
Meistras


Prisijungė: 2005 11 07
Pranešimai: 460
Pranešimų per dieną: 0.08
Miestas: Klaipėda

PranešimasParašytas: 2010-12-09, 22:08    Rašyti temą: Atsakyti su citata

Daug mūsų orientacininkų moka švedų kalba. Gal kas galėtų išversti? Būtų gera metodinė medžiaga gal?
Ačiū labai Smile
Atgal į viršų
Peržiūrėti vartotojo aprašymą Siųsti asmeninį pranešimą  
Rodyti pranešimus nuo ankstesnio:   
Pradėti naują temą   Atsakyti į pranešimą    Pagrindinis puslapis -> Treniruotės Visos datos yra GMT + 3 valandos
Puslapis 11

 
Pereiti į:  
Jūs negalite rašyti naujų pranešimų į šį forumą
Jūs negalite atsakinėti į pranešimus šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite ištrinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite dalyvauti apklausose šiame forume


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005