ļæ½urnalas Orientavimosi Sportas
Osport.lt

Orientavimosi sporto forumas
 
 DUKDUK   IeškotiIeškoti   Narių sąrašasNarių sąrašas   Vartotojų grupėsVartotojų grupės   RegistruotisRegistruotis 
 AprašymasAprašymas    Tikrinti asmeninius pranešimusTikrinti asmeninius pranešimus   PrisijungtiPrisijungti 

SPORTO MOKSLO svarba sporte.

 
Pradėti naują temą   Atsakyti į pranešimą    Pagrindinis puslapis -> Informacija
Rodyti ankstesnę temą :: Rodyti sekančią temą  
Autorius Pranešimas
Vytenis
Meistras


Prisijungė: 2006 08 25
Pranešimai: 3200
Pranešimų per dieną: 0.63
Miestas: Kazlų Rūda-Jonava-Kaunas

PranešimasParašytas: 2006-12-21, 01:01    Rašyti temą: SPORTO MOKSLO svarba sporte. Atsakyti su citata

Sporto moksle labai svarbią reikšmę turi SPORTO MEDICINA.

Paskutiniio laikraščio “Sportas” numerio pagrindinė tema – ŠALIES SPORTO MEDICINA KELIASI IŠ LIETARGO MIEGO. PABUDĘ BET NEATSIKĖLĘ. (Pateiksiu tik svarbiausius šio straipsnio momentus) Jo antraštėje Julius Bliūdžius rašo:

“Faktas kaip blynas – Lietuvos sporto medicina gerokai atsilieka nuo pasaulinių standartų. Sportininkai ir treneriai kalba vis apie gajus “sovietinius metodus”, o sporto medikai ir vadovai pripažįsta problemą, bet mato šviesią ateitį. Kiek reikės laukti?”

Ir ketvirtą kartą tapęs geriausiu Lietuvos sportininku olimpinis čempionas Virgilijus Alekna tvirtina:

“Sportininkai, kurie daug laiko praleidžia užsieniuose, mato, kad atsiliekama nuo standartų. Lygis nėra aukštas, galimybės ribotos. Ar situacija gerėja? Lėtokai. Manau kas buvo prieš penkerius metus, tas pats ir dabar. Dirba tie patys žmonės, trūksta specialistų. Galbūt pradedančiuosius sportininkus, kuriems sporto medicinos paslaugos taip pat reikalingos, tas lygis tenkina, tačiau profesionalų – ne

Taigi iš jo žodžių, ar visi normaliau sportuojantys orientacininkai prieina prie sporto medicinos. Žinau, kad Kauno sporto medicinos centro http://209.85.135.104/search?q=cache:gIGNIu5zzJ0J:www.sportopasaulis.lt/sporto%2520medicina/kauno%2520sporto%2520medicinos%2520centras.htm+Kauno+medicinos+sporto+centras&hl=lt&gl=lt&ct=clnk&cd=1 gydytoja atsakinga už OS asmeniškai daug pažįsta orientacininkų. Šis centras ir mano darbo praktikoje labai daug yra padėjęs ne tik prevencijoje, bet ir labai aktualiais personalijų konsultacijų klausimais.

Straipsnyje lengvaatlečių treneris ir buvęs labai geras bėgikas Romas Sausaitis pridūrė, kad dėl šlubuojančios sistemos nepelnyta atsakomybė krinta ant trenerių pečių:

“Maisto papildai, vitaminai – visko reikia ieškoti pačiam, niekas nepadeda. Ieškoti tenka visame pasaulyje –nuo Japonijos iki Kanados, nes į Lietuvą naujovės ateina gerokai vėliau. Dirbame su Rusijos ištvermės specialistais, važiuojame į Vengriją, kur sporto medicina toli pažengusi. Ten dėl sveikos gyvensenos populiarinimo naujausi papildai yra nesunkiai prieinami ir paprastiems gyventojams. Kol nėra specialistų, sporto medicina – galvos skausmas treneriui. Patys turime išbandyti, patys turime kontroliuoti, kad sudėtyje nebūtų draudžiamų preparatų, kurių sąrašas nuolatos didėja”.

Ne paslaptis, kad yra firmų labai nešvariai dirbančių ir į papildus ir dėl savo produkcijos efekto įmetančių draudžiamus preparatus. Kai Olimpinės rinktinės neuropatologui Romualdui Greičiui rodžiau jam dar nematytus MAXIM mūsų naudojamus papildus. Išstudijavęs jų receptūra, pasakė,kad nešvarių komponentų lyg ir nepastebėjęs. Bet kaip mūsų sporte padėtis dėl ryšių su Rusijos ištvermės specialistais? Ar nematome, kad Rusijos orientacininkai ištvermės srityje pastaruoju metu labai tobulėja?! Kodėl lengvaatlečių geriausias ištvermės srities treneris už mus šioje srityje yra pažengęs žymiai toliau?

Taigi tame straipsnyje Romui Sausaičiui pritarė ir imtynių treneris Ruslanas Vartanovas, dirbantis su olimpinėmis viltimis Mindaugu Mizgaičiu, Mindaugu Ežerskiu ir … Jis pasakė:

“Treneriui sunku atlikti tą prevencinį darbą. Reikia stebėti, ar nėra pervargimo, kitus dalykus, todėl nori nenori bendraujame su medikais. …esamas lygis mus tenkina…”

Na, o ar mūsų OS-ui šis lygis Lietuvoje tenkina. Ar išnaudojamos jo visos galimybės? Juk pervargimas gali atsirasti ir ne nuo sporto! Ypač mokantis, egz-us šturmuojant. Ar sekamos sportininkų būsenos šiuolaikinėmis priemonėmis? Žinau, kad sporto mokslininkas Jonas Podėris Mindaugo Ežerskio tyrimus buvo gavęs valstybinę premiją. Jis buvo pasirengęs padėti ir jauniesiems geriausiems šalies orientacininkams JWOC-05 ir JWOC-06 rengimuisi. Bet …

Noriu atkreipti dėmesį visų, ką yra tame straipsnyje pasakęs Vilniaus sporto centro vyr. gydytojo Edmundo Švedo teiginius:

“Galime atlikti kvėpavimo dujų analizę, biocheminius tyrimus, magnetinį rezonansą, širdies echoskopiją, nustatyti darbo zonas, kitus tyrimus, kurių nedaro daugelis medicinos įstaigų. Olimpiniame centre įrengtas šiuolaikiškas fizioterapijos kabinetas. Taigi aptarnavimas išties gerėja. …”

Beje, sportinėje praktikoje teko ne kartą naudotis echoskopija, tikrinant širdį ir atraminio aparato raumenyno audinius. Šio metodo dėka gydytojai labai tiksliai nustatydavo diagnozes, nuramindavo ir galima būdavo sėkmingai tęsti treniruotes. Darbo zonos irgi teko nustatinėti, tik, aišku, be dujų analizatoriaus. Todėl dabar vilniečiams pavydžiu, kad jie tokį net sporto medicinos centre turi. Bet treneris R.Sausaitis pabrėžė:

“Kol nepatenki į sąrašą Nr.1, tol tenka pavargti. Ypač sunku sportininkams tik baigusiems vidurinę. 3-4 metus jais niekas nesirūpina, nebent pasitūrintys tėvai

Manyčiau, kad jaunais turėtų pirmiausiai rūpintis klubai, kuriems priklauso sportininkai. Jei yra gerų - perspektyvių, būtinai reikia jiems ieškoti rėmėjų. O kai jų atsisakoma (yra ir tokių atvejų OS-e), tai ir iš kart pranyksta visos aukšto sportinio meistriškumo siekio sportinės asmenybės bruožai.

Straipsnyje daug kalbama apie provincijos bėdas. Iš 47,5 tūkstančių sportuojančių sporto mokymo įstaigose, pagal K.K. ir sporto departamento direktoriaus Algimanto Raslano teiginius “apie 32 tūkst. Sportuojančių vaikų sveikatą tikrina šeimos gydytoja, kurie nėra sporto medicinos specialistai, ir dažnai pasitaiko atvejų, kai uždraudžia sportuoti, nors tai būna tik krūvio pasekmės”. Jis teigė, kad parengti sporto mediką reikalingi ne tik 2-ji metai mokslams baigti, bet ir 5-7 praktikos, dirbant su sportininkais, įsisavinant naujausias technologijas ir metodus. Užsiminta apie LKKA sporto krypties kineziterapijos magistratūros studijas. Manoma, kad norinčių studijuoti bus, nes sporto klubai turėtų būti suinteresuoti savo specialistų kvalifikacija. O kaip mūsų OS klubai suinteresuoti savo besimokančiais kūno kultūros ir sporto specialistais?

Štai A.Raslanas pasakė gan svarbią daug ką sakančią mintį:

“Reikalausime, sutartyse su federacijomis tai yra numatyta, kad į visus Europos ir pasaulio čempionatus kartu su sportininku ar rinktine vyktų vadybininkas, masažuotojas, medikas, saugantis nuo susirgimų, infekcijų, bei esant galimybei psichologas ir mokslininkas, testuojantis, analizuojantis krūvius. Tai seniai pasaulyje nusistovėjusi tvarka, o mes Lietuvoje ją tik 60% įgyvendiname ir tai psichologas arba mokslininkas važiuoja dar labai retais atvejais. Iš savo pusės pasižadame patenkinti jų prašymus dėl lėšų skyrimo medikamentams ir mobiliai aparatūrai įsigyti. …”

Įdomu, ar tai bus taikomas šio reikalavimo bent dalelė iš mūsų federacijos? Ar toliau leis departamentas, neišnaudojus visų sportininkų galimybių, siekti kiek galimai žemesnius rezultatus, atstovaujant Lietuvai, ir ar toleruos mėtomas lėšas tik turizmui išvykose į planetos ar kontinento čempionatus? Tai dar kartą vadinu sąmoningu siekimu siekti kuo žemesnį rezultatą, kai buvo suignoruotas sporto mokslas, kai nereikėjo niekur vežti mokslinių brigadų, nes pasaulio čempionatas vyko Lietuvoje, o mokslinių paslaugų buvo atsisakoma net dvejus metus. Atminkime, mūsų sporte tikrai yra neišsemiami energijos šaltiniai ir jie dar neatidaryti. Jie dar glūdi neišsemiamuose kloduose. Jeigu užsimanysime pasitelkti geologus, tai tikrai pavyks vėl prisivyti buvusius jaunus varžovus, staigiai nuo mūsiškų dėsningai atitrūkusius ir nutolusius, kaip Matthias-ą Merz-ą, Daniel-ą HUBMANN-ą, Matthias-ą Müller-į, Fabian-ą HERTNER-į, Edgars-ą BERTUKS-ą, Aleksejų BORTNIK-ą, Hanny Allston, Daną ir Radką Brozkovas, Capucine Vercellotti, Anais Goffre, Mhairi Mackenzie, Antoniyą Grigorovą, Anniką Rihmą ir kt.
Atgal į viršų
Peržiūrėti vartotojo aprašymą Siųsti asmeninį pranešimą   Apsilankyti vartotojo tinklapyje
Woodoo
Meistras


Prisijungė: 2004 04 03
Pranešimai: 981
Pranešimų per dieną: 0.17
Miestas: Siauliai/Vilnius/Kaunas

PranešimasParašytas: 2006-12-21, 01:09    Rašyti temą: Atsakyti su citata

Kiek tau reikes kartot:
SMAUKIS I BLOGA SU TOM SAVO POEMOM IR NEGADINK NUOTAIKOS.
_________________
Tinginio training log'as Smile
Atgal į viršų
Peržiūrėti vartotojo aprašymą Siųsti asmeninį pranešimą  
www.osport.lt
Meistras


Prisijungė: 2006 11 17
Pranešimai: 85
Pranešimų per dieną: 0.02
Miestas: Lietuva

PranešimasParašytas: 2006-12-21, 10:44    Rašyti temą: Atsakyti su citata

Tikrai vytenis teisus ir darysiu kaip jis patarė. O ką jis patarė?
_________________
Žiūrėk, ta kaukė jau sudryskusi - matosi, kas Tu esi. (Vytenis)
Atgal į viršų
Peržiūrėti vartotojo aprašymą Siųsti asmeninį pranešimą   Apsilankyti vartotojo tinklapyje
Rodyti pranešimus nuo ankstesnio:   
Pradėti naują temą   Atsakyti į pranešimą    Pagrindinis puslapis -> Informacija Visos datos yra GMT + 3 valandos
Puslapis 11

 
Pereiti į:  
Jūs negalite rašyti naujų pranešimų į šį forumą
Jūs negalite atsakinėti į pranešimus šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite ištrinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite dalyvauti apklausose šiame forume


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005